Представяне по теми
- Главна
- Тема 1: Насърчаване на инвестициите и публично-частното партньорство в България на национално и местно ниво: нормативна уредба и особености на нейното прилагане, научени уроци от практиката.
Тема 1: Насърчаване на инвестициите и публично-частното партньорство в България на национално и местно ниво: нормативна уредба и особености на нейното прилагане, научени уроци от практиката.
Тази тема предлага общ поглед върху публично-частното партньорство – кога следва да се мисли за създаване на такова партньорство, какви са потенциалните изгоди и рискове, как се процедира за постигане на този вид договорености, кои са участниците. Публично-частното партньорство е само един от начините за изграждане на обществена инфраструктура и предоставяне на свързаните с нея услуги. Международната практика показва, че ПЧП е един от успешните финансови инструменти за осигуряване на инвестиции в публична инфраструктура - транспорт, образование, здравеопазване, воден сектор, административно обслужване, предоставяне на социални услуги и др. Публично-частното партньорство трябва да бъде основано на партньорства с ползи за всички участващи страни, при които всички партньори имат взаимен интерес от реализацията на дейности, за които е постигнато споразумение. Конкретните отговорности на всеки от партньорите за постигане на очакваните резултати трябва да бъдат ясно определени и съгласувани между партньорите.
Допълнителни ресурси /линкове/
Общински ПЧП - сборник с добри практики 1
Общински ПЧП - сборник с добри практики 2
Общински ПЧП - сборник с добри практики 3
Общински ПЧП - сборник с добри практики
- Тема 2: Неочаквано успешни: новите икономически зони и горещи точки в страната: съчетание на частна инициатива, умели общински инвестиции и сътрудничество между страните
Тема 2: Неочаквано успешни: новите икономически зони и горещи точки в страната: съчетание на частна инициатива, умели общински инвестиции и сътрудничество между страните
Обучението по тема 2 има за цел да въведе обучаемите в темата за индустриалните паркове в България, в контекста на новите стратегии за регионално и пространствено развитие на страната. Извеждат се обобщено основните принципи и цели, залегнали в Стратегията за развитие на индустриалните зони и Националната концепция за пространствено развитие, като са представени посоките на развитие, залегнали в и в националните планове за развитие. Представят обобщените очаквания за финансиране на развитието на индустриалните паркове в следващия програмен период, като се фокусират върху принципите, според които ще се разработват и финансират различни проекти. Разглеждат се добри практики и се извежда алгоритъм на успешните проекти, на база на споделения опит на вече изградени индустриални зони.
Допълнителни ресурси /линкове/
Национлана компания индустриални зони - презентация
Тракия икономическа зона – презентация
- Тема 3: Съвместно планиране и (до)-финансиране на местното развитие: действащи подходи, добри примери и бъдещи възможности
Тема 3: Съвместно планиране и (до)-финансиране на местното развитие: действащи подходи, добри примери и бъдещи възможности
Гражданското участие е начин за пряко изразяване на мнението на гражданите в управленските решения. То носи редица ползи, сред които информиране на обществото и събиране на идеи по обществено важни въпроси, генериране на обществена подкрепа, на дух на сътрудничество и доверие между управляващи и управлявани.
Участието на гражданите в процесите на разработване, изпълнение и наблюдение на Общинския план за развитие като основен инструмент за управление на местно ниво усилва обществената отговорност и доверие.
Допълнителни ресурси
- Тема 4: Инвестиционно профилиране на местно/регионално ниво: роля и съвместни отговорности на партньорите по създаване на нужните ключова инфраструктура и кадри, на подкрепяща бизнес и жизнена среда
Тема 4: Инвестиционно профилиране на местно/регионално ниво: роля и съвместни отговорности на партньорите по създаване на нужните ключова инфраструктура и кадри, на подкрепяща бизнес и жизнена среда
Очертаващите се потребности и приоритети в различните сфери на социалноикономическото развитие налагат общия извод за необходимостта от междусекторна интеграция и координация в постигането на целите на страната за ускорен, интелигентен и приобщаващ растеж.
В рамките на темата се разглеждат приоритетно изведените за финансиране проекти с национално и регионално значение в областта на транспортната и инженерната инфраструктура, за подобрение на пространствена интеграция на националната транспортна система в TEN-T мрежата и достъпността.
Участниците ще бъдат запознати с заложените цели в стратегическите документи за въвеждането на иновативни решения, съобразени с повишените екологични изисквания и с необходимостта от адаптирането към изменението на климата ще подобри качеството на околната среда, ще намали разходите за отстраняване на щетите от природни бедствия.
В темата са засегнати предприетите действа на национално ниво за интегрирането на природните и културни ценности на страната, заедно с необходимите мерки за опазването им, като стимулатор на икономическия растеж.
Допълнителни ресурси