Представяне по теми
- Главна
- Тeма 1: Актуални европейски и национални политики. Държавни образователни стандарти.
Тeма 1: Актуални европейски и национални политики. Държавни образователни стандарти.
В темата се разглеждат основни стратегически, програмни и нормативни документи с цел да се очертае общата рамка на европейските и националните политики в сферата на образованието.
През месец февруари 2021 г. ЕС прие Стратегическа рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението с оглед на европейското пространство за образование и отвъд него (2021—2030 г.), а България - Стратегическа рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021 - 2030).
- Тема 2: Mестнa нормативна уредба – видове и минимално съдържание на общински наредби и правилници, примерно съдържание на стратегия за развитие на образованието, годишни планове.
Тема 2: Mестнa нормативна уредба – видове и минимално съдържание на общински наредби и правилници, примерно съдържание на стратегия за развитие на образованието, годишни планове.
Темата поставя фокус върху спецификата на местната нормативна уредба, с оглед на компетентностите на местните власти, уредени в Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА).
Орган на изпълнителната власт е кметът, който обаче няма правомощия да приема нормативни актове, но под негово ръководство общинската администрация ги разработва, публикува за обществено обсъждане и внася за разглеждане в Общинския съвет.
- Тема 3: Политики за повишаване обхвата на децата и учениците в задължителна предучилищна и училищна възраст – механизъм за обхват, допълващи мерки, роля и ангажименти на общините, местни политики и решения.
Тема 3: Политики за повишаване обхвата на децата и учениците в задължителна предучилищна и училищна възраст – механизъм за обхват, допълващи мерки, роля и ангажименти на общините, местни политики и решения.
В темата се акцентира върху политиките за повишаване на обхвата в образование, кат осе обръща по-специално внимание на Механизма за съвместна работа на институциите по обхващане, включване и предотвратяване на отпадането от образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст.
В темата са разгледани ролята и ангажиментите на местните власти при прилагане на Механизма, на обхвата на дейностите на Екипите за обхват и отговорностите на общинските служители, включени в техния състав.
- Тема 4: Организация на дейностите по подкрепа за личностно развитие – възможни варианти за организиране на подкрепата и критерии за избор. Междуобщинско сътрудничество. Общинска стратегия за подкрепа за личностно развитие
Тема 4: Организация на дейностите по подкрепа за личностно развитие – възможни варианти за организиране на подкрепата и критерии за избор. Междуобщинско сътрудничество. Общинска стратегия за подкрепа за личностно развитие
Всяко дете, независимо от различията, основани на възраст, пол, етническа принадлежност, увреждане или други бариери пред ученето има право на качествено образование: този фундаментален принцип е залегнал в концепцията за подкрепа за личностното развитие.
Акцент на темата е тази концепция, залегнала в ЗПУО и доразвита в ДОС и Наредбата за приобщаващо образование, докумнти творящи пътя за трансформация на образователната среда
- Тема 5: Подобряване качеството на професионалното образование: роля на общината. Критерии за определяне на обучителните програми. Професионално ориентиране, засилване на връзката с бизнеса. Дуално образование
Тема 5: Подобряване качеството на професионалното образование: роля на общината. Критерии за определяне на обучителните програми. Професионално ориентиране, засилване на връзката с бизнеса. Дуално образование
Редица изследвания показват, че в следващите години пазарът на труда ще изпитва все по-голяма нужда от средни специалисти. Въпреки прогнозите за повишено търсене и доказаната му ефективност като заетост, производителност, заплащане и мобилност, професионалното образование в България продължава да е по-малко привлекателно, а броят на учениците в професионалните гимназии да намалява.
Акцентът в темата е нормативната и стратегическа рамка на национално и ЕС ниво.
- Тема 6: Ефективно финансово управление на системата на образованието – делегирани бюджети и целеви трансфери, изисквания към финансовото управление, проблеми и насоки за преодоляването им
Тема 6: Ефективно финансово управление на системата на образованието – делегирани бюджети и целеви трансфери, изисквания към финансовото управление, проблеми и насоки за преодоляването им
Ефективното финансово управление е набор от трайни решения, насочени към регулиране на управленските процеси с цел постигане на текущите, средносрочните и дългосрочни цели за развитие на общинската образователна система.
При управлението на делегиран бюджет се изисква координиране на дейностите между всички страни в бюджетния процес и е необходима добра координация, комуникация и обмен на информация между тях.
- Тема 7: Управление на собствеността и подобряване на материалната база – държавен стандарт, разпределение на ангажиментите между община и заведения, възможни източници за финансиране. Устойчивост на инвестициите в инфраструктура.
Тема 7: Управление на собствеността и подобряване на материалната база – държавен стандарт, разпределение на ангажиментите между община и заведения, възможни източници за финансиране. Устойчивост на инвестициите в инфраструктура.
Управлението и стопанисването на собствеността в образователната система е изключително важен проблем, който непрекъснато стои на вниманието както на общинските ръководства, така и на вниманието на ръководствата на образователните институции, защото подобряването и модернизирането на физическата среда е важно условие за повишаване качеството на образованието.
В тази посока са и изводите, които откриваме в анализите на Националния инспекторат по образование при осъществените инспекции в образователните институции.
Държавният образователен стандарт за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие определя единните минимални и задължителни правила и норми към архитектурната и работната среда, необходими за ефективно протичане на образователния процес.
Изпълнението на изискванията, регламентирани в него, ще предопредели в бъдеще устойчивостта на инвестиционните процеси в сферата на образованието.
- Тема 8: Граждански контрол и взаимодействие на училищата и детските градини с родители, НПО и бизнеса. Училищни съвети, съвместни проекти и инициативи, участие в процеса на вземане на решения, ученическо самоуправление
Тема 8: Граждански контрол и взаимодействие на училищата и детските градини с родители, НПО и бизнеса. Училищни съвети, съвместни проекти и инициативи, участие в процеса на вземане на решения, ученическо самоуправление
Разбирането на училището като общност с общосподелени ценности и визия за развитие е важен елемент в усилията за създаване на по-привлекателно и качествено образование.
Формирането на такава общност минава през политики за създаване и насърчаване на връзките и взаимодействието между всички участници в образователния процес - деца и ученици, учители, родители, местни власти, институции и граждански организации, имащи отношение към образователното и личностно развитие на децата.
ЗПУО регламентира реализирането на тези политики чрез въвеждане на граждански контрол и създаване на Обществени съвети в детските градини и училищата и насърчаване на ученическото самоуоправление