Представяне по теми
- Главна
- Тема 1: Нормативни изисквания в счетоводната практика. Общи и конкретни знания.
Тема 1: Нормативни изисквания в счетоводната практика. Общи и конкретни знания.
Целта на темата е обучаемите да се запознаят с актуалната нормативна рамка на национално ниво, която е свързана със счетоводното отчитане на бюджетните предприятия. Акцентира се върху последните промени на нормативните документи в сферата на счетоводното отчитане.
Компетенции, които обучаемите ще придобият: Познаване на актуалната нормативна база в сферата на счетоводното отчитане на бюджетните предприятия. По – подробно да се представят основните нормативни актове, съотносими към отговорностите на счетоводителите общините.
- Тема 2: Прилагане на счетоводните сметки от СБО според критериите: приходно-разходни позиции и финансиращи позиции. Взаимовръзка между счетоводни сметки от СБО и параграфи/подпараграфите на ЕБК.
Тема 2: Прилагане на счетоводните сметки от СБО според критериите: приходно-разходни позиции и финансиращи позиции. Взаимовръзка между счетоводни сметки от СБО и параграфи/подпараграфите на ЕБК.
Целта на темата е участниците да се запознаят с актуалния Сметкоплан на бюджетните организации (СБО), в т. ч. общините, като се обучават да прилагат практически ориентири при избора на коректната счетоводна сметка, за да бъде достоверно осчетоводена дадена стопанска операция. Участниците се запознават и с хармонизирането на взаимовръзките между сметки и параграфи.
Разглежда се структурата на СБО. Представят се видовете ориентири при избора на счетоводна сметка на база касови потоци, без касови потоци и т. 48 от ДДС № 14 от 2013 г. Разглеждат се причините/мотивите за наличие на взаимовръзки, случаи на нарушаването им, както и случаи на равенства в 2 подтеми:
Прилагане на счетоводните сметки според критериите „приходно-разходни позиции” и „финансиращи позиции”;
Практически ориентири при Прилагане на счетоводните сметки според критериите
- Тема 3: Счетоводно отчитане на начислена и касова основа на дълготрайните материални и нематериални активи.
Тема 3: Счетоводно отчитане на начислена и касова основа на дълготрайните материални и нематериални активи.
Целта на темата е участниците да се запознаят с актуалната нормативни изисквания, както и със спецификата на счетоводното отчитане на нефинансовите активи.
Представят се: придобиване; стойностен праг; разграничими активи; земи; компютърна конфигурация; значителни отстъпки; продажби; основен и текущ ремонт чрез външен изпълнител и по стопански начин; класификация; обезценка, преоценка в 3 подтеми:
Нормативни изисквания за коректната отчетност на ДМА
Придобиване на ДМА
Акценти в отчетността на ДМА
- Тема 4: Счетоводно отчитане на амортизацията на ДМА в бюджетните организации (общини). Промени в амортизационния план.
Тема 4: Счетоводно отчитане на амортизацията на ДМА в бюджетните организации (общини). Промени в амортизационния план.
Целта на темата е участниците да се запознаят с нормативните изисквания на национално ниво, както и със спецификата на счетоводното отчитане на разходите за амортизация при промяна на амортизационния план в резултат на възникнали събития по т. 6.5 от СС 4 Отчитане на амортизациите. Получаване на основни познания за амортизацията, актуалните нормативни изисквания, както и със спецификата на счетоводното отчитане на нефинансовите активи.
наличните събития по т. 6.5 от СС 4 „Отчитане на амортизациите“, пример за промяна, математически модел в 4 подтеми:
Нормативни изисквания за отчитане на амортизации
Амортизационна политика, Амортизационен план
Метод на амортизация
Отписване на амортизируем актив
- Тема 5: Счетоводно отчитане на приходите на начислена и касова основа в бюджетната организация (община) .
Тема 5: Счетоводно отчитане на приходите на начислена и касова основа в бюджетната организация (община) .
Целта на темата е участниците да се запознаят с актуалните нормативни изисквания на национално ниво за коректна отчетност на:
данъци, такси и административни глоби и санкции;
приходи от собственост и лихви;
помощи и дарения от страната и чужбина;
трансфери;
временни безлихвени заеми
финансирания.
Представя се коректното отчитане на приходите в съответствие с правилата на финансово отчитане.
- Тема 6: Счетоводно отчитане на разходите на начислена и касова основа в бюджетната организация – текущи и капиталови разходи.
Тема 6: Счетоводно отчитане на разходите на начислена и касова основа в бюджетната организация – текущи и капиталови разходи.
Целта на темата е участниците да се запознаят с нормативните изисквания на национално ниво, с видовете разходи и тяхното коректно отчитане.
Представя се коректното отчитане на разходите в съответствие с правилата на финансово отчитане в 5 подтеми:
Отчитане на разходите по икономически елементи
Отчитане разходите за персонал
Отчитане разходите за издръжка
Отчитане на капиталовите разходи
- Тема 7: Задбалансово отчитане на двата бюджетни показатели – поети ангажименти за разходи и нови възникнали задължения за разходи.
Тема 7: Задбалансово отчитане на двата бюджетни показатели – поети ангажименти за разходи и нови възникнали задължения за разходи.
Целта на темата е участниците да се запознаят с нормативните изисквания на национално ниво, с характеристиката на бюджетните показатели (поети ангажименти за разходи – потоци и с новите възникнали задължения за разходи) и изискванията за тяхното правилно отчитане.
Представя се коректното отчитане на разходите в съответствие с правилата на финансово отчитане в 3 подтеми:
Поети ангажименти за разходи
Нови задължения за разходи
Допускани грешки през минали години
Темата визира счетоводна отчетност на задбалансовите сметки за поети ангажименти за разходи (сметки 9200, 9800, 9801, 9803, 9808, 9809).
- Тема 8: Задбалансово отчитане на статистиката на финансиране на разходите за сметка на бенефициенти, Европейския съюз и други донори по сметките от подгрупа 994.
Тема 8: Задбалансово отчитане на статистиката на финансиране на разходите за сметка на бенефициенти, Европейския съюз и други донори по сметките от подгрупа 994.
Целта на темата е участниците да се запознаят с нормативните изисквания на национално ниво, със структурираните сметки от Сметкоплана на бюджетните организации в подгрупа 994, както и с коректното им прилагане в счетоводната практика.
Представя се правилното отчитане на статистиката на разходите в съответствие с правилата на финансово отчитане, дадени от Министерството на финансите, като се разглеждат възможните варианти в 2 подтеми:
Правилен прочит за коректно прилагане на съответните сметки от подгрупа 994;
Особености при отчитането
- Тема 9: Инвентаризация на активите и пасивите в бюджетната организация (община). Етапи – подготовка, провеждане, документиране и осчетоводяване.
Тема 9: Инвентаризация на активите и пасивите в бюджетната организация (община). Етапи – подготовка, провеждане, документиране и осчетоводяване.
Целта на темата е участниците да се запознаят с нормативните изисквания на национално ниво, със сроковете за инвентаризиране на активите и пасивите в съответствие с дадените указания в ДДС № 10 от 2017 г. от Министерството на финансите.
Представя се правилното провеждане на инвентаризацията на активите и пасивите, етапите на инвентаризиране, осчетоводяване на резултатите в 4 подтеми:
Подготовка за провеждане на инвентаризация;
Провеждане на инвентаризация;
Документиране на инвентаризацията;
Осчетоводяване на резултатите от инвентаризацията.
- Тема 10: Бракуване и унищожаване на активи.
Тема 10: Бракуване и унищожаване на активи.
Целта на темата е участниците да се запознаят с нормативните изисквания на национално ниво, с указанията на МФ за извършване на бракуване от назначена комисия и начините на разпореждане с тях.
Представя се правилното провеждане на процеса бракуване, начините на разпореждане с бракуваните активи и тяхната ликвидация в 4 подтеми.
Бракуването на активите като резултат от инвентаризацията в рамките на отчетната година;
Последователност при бракуването на нефинансовите активи;
Кога и как се бракуват нефинансовите активи и материалните запаси
Начини на унищожение на бракуваните активи.
С настоящата тема ще разгледаме процеса на бракуване на материалните активи.
- Тема 11: Годишно счетоводно приключване на счетоводните сметки. Етапи.
Тема 11: Годишно счетоводно приключване на счетоводните сметки. Етапи.
Целта на темата е участниците да се запознаят с нормативните изисквания на национално ниво, както и с етапите на годишно счетоводно приключване на счетоводните сметки.
Представя се правилното провеждане на процедурите преди съставянето на сборната оборотна ведомост в Министерство на финансите, разгледано в 11 подтеми.
Добро познаване на нормативната уредба, в т.ч. разпоредбите и изискванията на ЗСч;
Някои допълнителни указания, дадени от МФ във връзка с отчетността:;
Наличие на събития съгласно т. 6.5 от СС 4 Отчитане на амортизации;
Важни знания и изправяне на допуснати грешки през минали години;
Прехвърляне на придобитите в СЕС нефинансови активи от СЕС към Бюджета;
Коректно отчитане на стопанската дейност в бюджетните организации и облагането й с данък върху приходите;